Trądzik. Co to jest ?
Trądzik. Co to jest? a wraz z nim widoczne niedoskonałości kojarzą Nam się głównie z wiekiem dojrzewania. „Książkowo” szczyt zachorowań przypada na okres między 14 a 17 rokiem życia. Jednak skłonność do trądziku mają też osoby dorosłe. Problemy z trądzikiem mogą być zależne od różnych czynników:
– stres
– nieodpowiednia dieta
– zaburzenia na tle hormonalnym
– zły dobór kosmetyków do pielęgnacji domowej
– promieniowanie słoneczne
– nadprodukcja sebum, nadmierne rogowacenie skóry
– genetyka.
Zacznijmy od początku – skąd się bierze trądzik?
Skóra powinna być odpowiednio nawilżona każdego dnia. Przed utratą wody chroni warstwa hydrolipidowa skóry. W wyniku złej pielęgnacji, nagromadzenia się sebum, pojawienia się zbyt dużej ilości zatkanych porów sebum gromadzi się wewnątrz skóry. Są to idealne warunki dla rozwoju bakterii, które prowadzą do stanu zapalnego. Gdy jest ich szczególnie dużo mówimy już o trądziku – chorobie skóry.
Często cera trądzikowa bywa mylona z cerą tłustą. Cechą charakterystyczną obu typów cech jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych. Gruczoły znajdują się na całej powierzchni skóry twarzy i ciała, oprócz wnętrza dłoni i spodu stóp. Są odpowiedzialne za wydzielanie sebum – w nieketórych miejscach może występować wzmożona aktywność gruczołów łojowych – na przykład broda i nos. Wtedy mówimy o skórze, że jest „przetłuszczona” i właśnie z tym zmagają się posiadaczki cery tłustej. Warto wspomnieć, że cera trądzikowa dotyka też osób dorosłych – trądzik występuje głównie na policzkach, brodzie szyi. W cerze trądzikowej dodatkowym problemem jest nieprawidłowe złuszczanie naskórka – zatykanie porów.
Jedną z odmian trądziku jest trądzik pospolity, który należy do jednych z najczęściej występujących chorób skórnych. Na jej pojawienie się ma wpływ wiele czynników. Głównie widzimy zmiany na twarzy – zaskórniki, stan zapalny wokół wykwitów oraz grudki. Pielęgnacja cery trądzikowej pozwala łagodzić objawy i utrzymać skórę w dobrej formie. Cera trądzikowa charakteryzuje się licznymi krostami, grudkami oraz zaskórnikami. Grudki mogą być bolesne. Zaskórniki – wągry (to małe, czarne lub brązowe kropki wypełniające ujście gruczołów łojowych). Taka skóra jest też tłusta ze względu na nadmiar produkcji sebum -> łój. To właśnie ta nadprodukcja w połączeniu z bakteriami naturalnie bytującymi na skórze, wywołuje powstawanie niedoskonałości. Jego nadmiar może być wywołany przez hormony, które pobudzają gruczoło łojowe do jeszcze większej pracy. Problem z trądzikiem może też leżec na podłożu genetycznym. Ujścia gruczołów zapychają się martwym naskórkiem i sebum – tak powstaje zaskórnik, który następnie może zostać zakażony przez bakterie. Proces ten wywołuje stan zapalny – miejsce czerwienieje i zbiera się w nim ropa. Podobny proces zachodzi w ujściach mieszków włosowych. W ten sposób powstają grudki i krosty.
Prawidłowa pielęgnacja cery trądzikowej to już duży krok do osiągnięcia sukcesu. Substancje aktywne, które są zawarte w kosmetykach przeznaczonych do jej pielęgnacji mają często zdolność regulacji pracy gruczołów łojowych, a więc ich stosowanie w dłuższej perspektywie może pomóc w pozbyć się problemu. Pierwszym krokiem jest oczyszczanie twarzy rano i wieczorem, co pozwoli usunąć nadmiar nagromadzonego sebum. Podstawowym działaniem kosmetyku do mycia twarzy jest oczyszczenie twarzy. Warto też zwrócić uwagę na alkohole znajdujące się w składzie, ponieważ niektóre z nich mogą źle wpłynąć na skórę trądzikową. Należy zrezygnować z kosmetyków zawierających etanol (powoduje ubytek płaszcza hydrolipidowego). Za powstawanie niedoskonałości odpowiada również łuszczący się martwy naskórek, dlatego warto pamiętać o cotygodniowym peelingu – do skóry trądzikowej używamy peelingów enzymatycznych, aby dodatkowo nie uszkadzać powstałych krostek. Rano warto sięgnąć po krem o właściwościach matujących o lekkiej konsystencji, który zmniejszy produkcje sebum, odżywi i zmatowi skórę twarzy. Dobry krem do skóry trądzikowej powinien charakteryzować się szybkim wchłanianiem oraz dobrą ochronną przeciwsłoneczną. Nie zalecamy sięgania po olejki i tłuste kremy. Nieco bardziej treściwy może być krem na noc, dzięki temu lepiej nawilży i odżywi cerę.
Osoby borykające się z trądzikiem często popełniają błędy kosmetyczne. Czego skutkiem jest ciągle nawracający trądzik. Z podstawowych zasad pielęgnacji skóry trądzikowej jest niewyciskanie krostek. Czasami może to przynieść ulgę ale tylko na chwilę ale należy tego nie praktykować. Bakterie znajdujące się w ropnej treści w momencie wyciskania są przenoszone na inne miejsca twarzy –> rozszerzenie stanu zapalnego. W czasie codziennych aktywności nie wolno też dotykać twarzy brudnymi rękoma ani jej drapać.
Na koniec proponujemy 6 prostych zasad, dzieki którym pomożesz swojej skórze:
-
Nie przesuszaj skóry – przesuszona skóra dostaje sygnał, żeby wzmożyć produkcję sebum w celu odbudowania ochronnej warstwy lipidowej. Skutkuje to jeszcze większym świeceniem się cery oraz można zauważyć złuszczające się fragmenty naskórka. Pamiętajmy, że każda skóra (nie zależnie od rodzaju cery) musi być dobrze nawilżona i odżywiona.
-
Nie wyciskaj wykwitów – wykonując ruchy wyciskania pogłębia się stan zapalny w skórze. Warto również kontrolować nasze przyzwyczajenia i wyeliminować częste dotykanie twarzy.
-
Odpowiednia pielęgnacja – podstawą jest odpowiedni skład kosmetyków. Częstym błędem jest korzystanie z podkładów silnie kryjących i matujących. Niestety tutaj zapchają Nam pory. Dodatkowo mogą sprawić, że skóra stanie się sucha i pogorszy się jej stan. Kolejnym ważnym krokiem jest bardzo dokładny demakijaż przed snem. Pamiętajmy, że nie wolno iść spać w makijażu. Należy go dokładnie zmyć kosmetykiem oczyszczającym, stonizowac skórę tonikiem, a na koniec zaaplikować na skórę twarzy odpowiedni krem pielęgnacyjny.
-
Dieta – nie musi Nam się kojarzyć z dietą odchudzającą. Pamiętaj, że jesteś tym co jesz. Produkty o wysokim indeksie glikemicznym, żywność mocno przetworzona, słodycze, nie pomogą niestety w walce z trądzikiem, a nawet pogorszą jego stan.
Co to jest indeks glikemiczny (IG)?
– indeks glikemiczny ma za zadanie poinformować Nas w momencie, gdy w Naszym organizmie wzrośnie glukoza po spożyciu produktu. Do takich produktów zaliczamy wszystkie produkty obfitujące w cukry proste:
– słodycze,
– słodkie napoje,
– suszone owoce,
– białe pieczywo,
– biały ryż
– jasny makaron.
Do żywności, która jest bardzo przetworzona zalicza się:
– wszystkie dania fast food,
– słodycze,
– słodkie gazowane napoje,
– niezdrowe przekąski typu: chipsy, paluszki, krakersy.
Co wtedy będzie dobre dla Naszej skóry ?
Warto sprawdzać jaki rodzaj indeksu glikemicznego ma dany produkt. Warto spróbować dodać do swojej diety produkty, które są nisko przetworzone i mają niski indeks glikemiczny: świeże owoce i warzywa, produkty bogate w kwasy omega 3 (ryby, orzechy, migdały, siemię lniane, owoce morza, olej rzepakowy, olej z wiesiołka).
5.Promieniowanie słoneczne – czy pomaga w walce z trądzikiem??
Istnieje teoria, że promienie słoneczne przyczyniają się do niwelowania trądziku. Jest to mit. Na początku promienie słoneczne mogą złagodzić stany zapalne lecz po pewnym czasie można zauważyć przesuszenie skóry i nadmiar nadmiar łoju, który pogorszy stan trądziku.
6. Czystość przedmiotów codziennego użytku to podstawa.
Każdy z Nas dba o higienę osobistą ale czy pamiętamy o czyszczeniu przedmiotów codziennego użytku ?? na przykład telefon ? Codziennie korzystamy z telefonu, który ma kontakt z Naszą twarzą, dłońmi. Warto przecierać ekran chusteczkami antybakteryjnymi. Podobnie sprawa ma się z poduszką na której śpimy. Pamiętajmy aby zmieniać poszewkę co kilka dni, a do twarzy używać specjalnie do tego przeznaczony ręcznik.
Dobra pielęgnacja powinna trwać cały rok lecz należy zmieniać ją w zależności od pory roku.
Wszystkie i kosmetyki są dobierane do stanu skóry i potrzeb klienta. Przed zabiegiem przeprowadzamy dokładny wywiad z klientem, żeby wyeliminować przeciwwskazania zabiegowe. W razie pytań służymy pomocą. Również udzielamy konsultacji kosmetologicznej, która obejmuje dokładną analizę stanu skóry, indywidualny dobór terapii oraz pielęgnację domową.W razie pytań służymy pomocą. Również udzielamy konsultacji kosmetologicznej, która obejmuje dokładną analizę stanu skóry, indywidualny dobór terapii oraz pielęgnację domową.
Zapraszamy serdecznie,
Evita – kosmetolodzy godni zaufania.