NAJSKUTECZNIEJSZE METODY WALKI Z PRZEBARWIENIAMI SKÓRY.

Przebarwienia powstają w wyniku zaburzeń wytwarzania melaniny, jej nadmiernej ekspansji lub nierównego skupiania się w skórze. W większości przypadków bodźcem wyzwalającym jest słońce, ale przyczyną są też indywidualne predyspozycje. W walce z przebarwieniami skóry najważniejsza jest diagnostyka i rozpoznanie ich typu.

Piegi

Piegi, czyli nieduże plamki przebarwieniowe, mogą występować u osób o jasnym fototypie skóry. Są to najczęściej plamy barwnikowe o cechach wrodzonych. Najczęściej piegi układają się symetrycznie, po obu stronach twarzy i dłoni. Silnie skolekcjonowany barwnik, który stanowi powód powstawania piegów, znajduje się głęboko w naskórku, a nawet w skórze właściwej. Dlatego takie przebarwienia są dosyć głębokie i niejednokrotnie całkowite pozbycie się ich jest trudne.

Plamy słoneczne

Plamy słoneczne, tzw. przebarwienia nabyte, po 20 roku życia umiejscawiają się na twarzy, dłoniach i dekolcie. W tym przypadku melanina rozłożona jest dość powierzchnownie, umiejscowiona płytko w naskórku. W przebarwieniach nabytych rozróżnia się dwa ich podstawowe typy – plamy soczewicowate i ostudę.

Plamy soczewicowate

Plamy soczewicowate powstają samoistnie lub na skutek działania promieni słonecznych u osób po 45 roku życia. Umiejscowione są na twarzy i rękach. Przyjmują postać brunatnych plam o wielkości kilku milimentrów, czasem zlewają się w większe zmiany. Powstają z nagromadzenia się melaniny głęboko w skórze.

Ostóda

Ostóda to przebarwienia hormonalne, dość rozległe, symetrycznie rozlane. Występują na twarzy, najczęściej na czole, policzkach, żuchwie i nad górną wargą. To przebarwienie koloru żółtobrunatnego. Pojawiają się zazwyczaj u kobiet, czynnikiem ich powstaniu sprzyja zażywanie pigułek antykoncepcyjnych i ciąża.

Niezależnie od rodzaju przebarwienia, zawsze czynnikiem wyzwalającym jego powstawanie jest działanie promieniowania słoneczego. W ostudzie plamy najczęściej znajdują się na różnym poziomie głębokości i w naskórku, ale też w skórze właściwej. Zmiany płytko ułożone łatwo poddają się terapiom, głębiej umiejscowione przebarwienia są trudniejsze do zwalczenia. Problemem jest tu duża powracalność, ponieważ raz podrażnione melanocyty jeszcze przez długi czas pracują ze zwiększoną intensywnością, a co  za tym idzie – samo usunięcie tak bardzo nagromadzonego barwnika jest niedostateczne dla osiągnięcia pożądanego efektu.

 

… Należy też pamiętać, iż rozjaśnianie skóry to jeden z najbardziej skomplikowanych procesów, ponieważ proces pigmentacji skóry zachodzi w niej cały czas, dlatego nieodzowna jest systematyczność i idnywidualne podejście do klienta. 

Metody zapobiegania hiperpigmentacji

Na pierwszy plan obrony przed plamami barwnikowymi wysuwają się filtry przeciwsłoneczne. Ich potencjał określa współczynnik ochrony przeciwsłonecznej Sun Protection Factor SPF. Ochrona powinna być wykorzystywana przez cały rok, szczególnie w sezonie wiosennym i letnim, za każdym razem poczas wyjścia na świeże powietrze. Prawidłowa ochrona oznacza aplikowanie kremów z filtrem co 1,5 – 2 godziny, minimum filtr 30 SPF. Należy pamiętać, że u osób z wrażliwością na powstawanie zmian barwnikowych nie tylko promieniowanie słoneczne wywołuje tego typu zmiany,ale także światło widzialne oraz różnego rodzaju sztuczne oświetlenie. W kosmetologii do redukcji przebarwień stosuje się m.in. arbutynę, glabrydynę, witaminę C, ekstrakt z liści morwy, ponieważ te składniki biologicznie czynne mają silne właściwości wybielające. Natomiast kwasy owocowe, najczęściej glikolowy, mlekowy, winowy, migdałowy pirogronowy, a także kwas salicylowy i retinol to najczęściej wybierane składniki o działaniu złuszczającym.

Laserowe usuwanie przebarwień

Jedną ze stosowanych metod pozbywania się plam barwnikowych jest laseroterapia. Najczęściej stosuje się laser Nd:Yag typu O-switch oraz technologię IPL 400 – 1200 nm (emisja szerokiego widma promieniowania widzialnego z jednoznaczną granicą krótkofalową). Dobór odpowiedniej terapii (lasera lub IPL) zależy od wielu czynników: współistniejących innych chorób, lokalizacji przebarwienia, rozległości ognisk hiperpigmentacji i rodzaju plam, a także poziomu głębokości przebarwienia. Osoby z przebarwieniami naskórkowymi bardzo dobrze reagują na technologię IPL, tutaj wystarczy 4 – 8 zabiegów, średnio w odstępie co 2 – 4 tygodnie, w zależności od skali przebarwienia. W tej metodzie niekoherentne źródło światła jest wybiórczo pochłaniane przez melaninę, a melanocyty zostają podgrzane. Dzięki wpływowi gęstego impulsu, komórki barwnikowe ulegają rozbiciu, co wpływa na rozproszenie melaniny, a w efekcie rozjaśnienie przebarwienia.

Laser Q-switch i peeling węglowy

Ten laser dzięki odpowiednim filtrom emituje krótkie, nanosekundowe impulsy promieniowania o długości fali 1064 nm oraz 532 nm. Fala w zakresie podczerwieni (1064 nm) przenika bardzo głęboko, bo aż 4 – 6 mm w głąb skóry. Wykorzystując tę falę, można usunąć wiele zmian barwnikowych. Światło o długości fali 532 nm jest dobrze pochłaniane przez hemoglobinę i melaninę. To właśnie krókie impulsy powodują, że laser ten jest przydatny do selektywnego pogrzewania światłem melanosomów w naskórku. Dobrze na taką terapię reagują plamy soczewicowate.

Laserowy peeling węglowy wykonuje się za pomocą lasera Nd:Yag typu Q-switch 1064 w połączeniu z preparatem z zawartością węgla. Preparat ten charakteryzuje się bardzo dobrą chłonnością, wnikając do zagłębień i nierówności skóry zostaje jeszcze lepiej pochłaniany przez energię lasera Q-switch, co daje wyrównanie kolorytu i zmniejszenie przebarwień. Aby osiagnąć optymalny i skuteczny efekt, wykonuje się 5 – 8 zabiegów w 2 – 3 tygodniowych odstępach.

Mezoterapia frakcyjna

To wyjątkowo skuteczna technologia, a to dzięki powstaniu mikrokanałów, które dają możliwość głębokiego wprowadzenia wybranych preparatów o właściwościach rozjaśniających skórę i rozpraszających melanocyty. Tutaj bardzo wazny jest dobór odpowiedniego produktu. Tym bardziej, że należy zadziałać na dwa mechanizmy, czyli obniżyć produkcję melaniny, co daje nam wpływ na obniżenie poziomu melanocytów, a także eksfoliująco na poziomie naskórkowym. Wskutek czego działamy na wskaźnik wzrostu naskórkowego, żeby systematycznie wymieniały się jego płaszczyzny, co doprowadzi do wybicia pigmentu w miejscach, w których się lokuje i zmniejszenia zmian barwnikowych. Działanie na tych dwóch polach daje zaskakująco dobre rezultaty. Do koktajli w mezoterapii frakcyjnej należy poszukać arbutyny, glutationu, kwasu glikolowego, witaminy C, kwasu kolojego, kwasu azelainowego, wyciągu z lukrecji. Połączenie mezoterapii frakcyjnej z odpowiednim koktajlem przede wszystkim ma na celu zmniejszenie aktywności tyrozynazy, stymulację odnowy komórkowej, zmniejszenie widoczności przebarwień, poprawę kolorytu i wyraźną poprawę w elastyczności skóry.

Zabiegi takie powtarza się na początku co 2 tygodnie, później co 3 tygodnie, a w ostatecznym etapie co 4 tygodnie. Ważne, żeby odstępy czasowe były ustalane indywidualnie do potrzeb skóry klienta. Zalecane jest wykonanie 4 – 7 zabiegów ale już po trzecim widać wyraźną poprawę. 

Przebarwienia skóry to jeden z najczęściej spotykanych problemów w gabinecie kosmetologicznym. Ważne jest, aby odpowiednio różnicować zmiany, plamy barwnikowe, wykorzystując odpowiednie technologie lasera i IPL, mezoterapii frakcyjnej, poszukać dobrze dopasowanych preparatów, koktajli, a dzięki tej wiedzy można osiągnąć bardzo dobre wyniki przy wyprowadzaniu klientów ze skórą z hiperpgmentacją.

Należy też pamiętać, iż rozjaśnianie skóry to jeden z najbardziej skomplikowanych procesów, ponieważ proces pigmentacji skóry zachodzi w niej cały czas, dlatego nieodzowna jest systematyczność i idnywidualne podejście do klienta. 

Po zabiegu dobieramy pielęgnację domową do potrzeb skóry klienta. 

Wszystkie zabiegi, kosmetyki są dobierane do stanu skóry
i potrzeb klienta. Przed zabiegiem przeprowadzamy dokładny wywiad z
klientem, żeby wyeliminować przeciwwskazania zabiegowe. W razie pytań
służymy pomocą. Również udzielamy konsultacji kosmetologicznej, która
obejmuje dokładną analizę stanu skóry, indywidualny dobór terapii oraz
pielęgnację domową.

Zapraszamy serdecznie,
Evita – kosmetolodzy godni zaufania.